Blackstar Debut 30E Solid-State Combo
Product code: 1151482 (DEBUT-30E)
This product cannot be delivered to your country at the moment.
Solid-State Combo Blackstar Debut 30E Solid-State Combo
  • Number of Channels: 2
  • Power: 30 W
  • Speakers: 10"
  • Built-in Effects: Delay
  • External FX Loop: No
Number of Channels
Number of Channels: 2
Power
Power: 30 W
With power up to 30 W , you get plenty of headroom for impressive volume and dynamics whether you're in the studio, at home, or partying.
Footswitch Input Port
Footswitch Input Port: Yes
Headphone Output
Headphone Output: Yes
Controls
  • Delay
  • ISF
  • Treble
  • Middle
  • Bass
  • Volume
  • Gain
Suitability
Тype
Guitar Combo
Features
Number of Channels
2
Speakers
10" (1 x)
Number of Input Ports
2
External FX Loop
No
Number of Effects
1
MIDI Interface
No
Controls
Gain, Volume, Bass, Middle, Treble, ISF, Delay
Bluetooth
Properties
Power
30 W
Electronics
Solid State
Colour
Beige
Inputs and Outputs
MP3 / Line In
Yes
Footswitch Input Port
Yes
Headphone Output
USB
Connection for External Speaker
DI Output
Microphone Input
Effects
Reverb
Built-in Effects
Delay
Package
Package Contents
Manual, Power Cable
Power supply
Battery Operation
Power Supply
240V