Eminence DELTA-12A PA Speaker
5/5
Product code: 1086733 (DELTA-12A)
Eminence DELTA-12A PA Speaker
5/5
This product cannot be delivered to your country at the moment.
PA Speaker Eminence DELTA-12A PA Speaker
Eminence DELTA-12A PA Speaker
12" replacement speaker is the perfect solution for keeping your live sound rig sounding its best. This 400W, 8 Ohm speaker is built to perform. Every American Standard Series speaker sports Eminence's ultra-strong stamped steel chassis for amazing durability. So if you need a reliable replacement speaker with exceptional sound quality, look no...
  • Тype: Mid-Bass Loudspeaker
  • Diameter: 12"
  • Impedance: 8 Ohm
  • Power: 400 W
  • Frequency Range: 54 Hz - 5 kHz
  • Magnet Type: Ferrite
Eminence DELTA-12A PA Speaker
12" replacement speaker is the perfect solution for keeping your live sound rig sounding its best. This 400W, 8 Ohm speaker is built to perform. Every American Standard Series speaker sports Eminence's ultra-strong stamped steel chassis for amazing durability. So if you need a reliable replacement speaker with exceptional sound quality, look no further than the Eminence Delta-12A American Standard Series replacement speaker.
Suitability
Magnet Type
Ferrite
Properties
Impedance
8 Ohm
Power (Watt)
400
Power
400 W
Frequency Range
54 Hz - 5 kHz
Colour
Black
Acoustics
Sensitivity (dB)
98.3
Dimensions and Weight
Diameter
12"