Truetone 1 SPOT PRO CS12 Power Supply Adapter
5/5
Product code: 413521 (1SPOT-PRO-CS12)
5/5
This product cannot be delivered to your country at the moment.
Power Supply Adapter Truetone 1 SPOT PRO CS12 Power Supply Adapter
  • Voltage: 12V
  • Current (mA): 2900
  • Current: 2900 mA
  • Number of Outputs: 12
1 SPOT Pro offers triple filtered switching power supply, total galvanical isolation between 12 outputs and the ability to use it anywhere in the world. A major benefit of using a switching power supply is that it can handle far more current than any transformer-based power supply. The outputs can generally handle far more than the label shows. For example, you can connect a 300 mA pedal to a 200 mA output, without causing any problems. The important thing is to not exceed the total of all the labels. The CS12 has an input voltage switch on the back, which switches voltage only for the 9 V AC output, since that output does use a toroidal transformer. The rest of the outputs don’t care what the input voltage is. The housing is all steel, with cleverly designed vents.
Suitability
Тype
Adapter
Features
Number of Outputs
12
Properties
Colour
Black
Connectors
Connector Angle
Straight
Power supply
ChargerType
Power Supply
Voltage
12V
Current
2900 mA
Plug Type
Barrel
230V