Product code: 1104860 (WLO12SE-O-U)
Washburn Woodline O12SE Natural Electro-acoustic guitar
This product cannot be delivered to your country at the moment.
Electro-acoustic guitar Washburn Woodline O12SE Natural Electro-acoustic guitar
  • Top: Solid Mahogany
  • Bottom and Sides: Mahogany
  • Fretboard: Ovangkol
  • Pickups: Piezo
  • Electronics: Fishman Presys II
  • Neck: Mahogany
Finish
Finish: Polished
Controls
Controls
  • Phase
  • Bass
  • Tuner
  • Volume
  • Treble
Tuner
Tuner: Yes
Neck
Neck: Mahogany
Suitability
Тype
Orchestra
Features
Number of Strings
6
Tuning Machines
Chrome Die-Cast
Volume, Tuner, Bass, Treble, Phase
Yes
Truss Rod Wrench
Yes
Properties
Handedness
Right Handed
Cutaway
No
Colour
Brown
Neck Profile
C
Number of Frets
20
Pickups
Piezo
Bridge/Tremolo
Ovangkol
Electronics
Fishman Presys II
Fretboard Inlays
Dot
Gauge
012" / 053"
Pickguard
No
Binding
Brown
Strap Button
Standard
Original Colour by Producer
Natural
Material
Bottom and Sides
Mahogany
Neck Finish
Satin
Fretboard
Ovangkol
Hardware
Chrome
Finish
Polished
Construction Method
Semi-Solid
Truss Rod
Dual Action
Neck
Mahogany
Power supply
Battery Operation
Battery Type
9V