Yamaha YH-WL500Y Black Wireless On-ear headphones
4,8/5
Product code: 1189306 (YH-WL500Y)
4,8/5
This product cannot be delivered to your country at the moment.
Wireless On-ear headphones Yamaha YH-WL500Y Black Wireless On-ear headphones
  • Construction Method: Semi-open
  • Active noise cancellation: No
  • Frequency Range: 20 Hz - 20 kHz
  • Impedance: 32 Ohm
  • Ultra-low latency (less than 4ms) preserves timing and feel
  • Specially voiced for musical instruments
  • Semi-open design reduces ear fatigue
  • Easily connect music players via Bluetooth
  • Comfortable enough for long practice sessions
  • Up to 9 hours of battery life
  • Adapter not included. Compatible adapter: USB-C, 5.1 V DC, 500 mA.
Construction Method
Construction Method: Semi-open
Play Time (hours)
Play Time (hours): 9
Bluetooth Version
Bluetooth Version: Bluetooth 4.2
Bluetooth Profile
Bluetooth Profile
  • AVRCP
  • A2DP
The frequency response 20 Hz - 20 kHz provides a wide enough range to capture all the fine musical and sonic details.
Package Contents
  • Charging Stand
  • 3,5 mm Jack Audio Cable
  • Adapter 6,3 mm
  • USB-C Cable
Suitability
Speaker Type
Dynamic
Features
Active noise cancellation
No
Microphone
No
AVRCP, A2DP
Bluetooth
Yes
Properties
Bluetooth Version
Bluetooth 4.2
Working Distance (m)
7
Frequency Range
20 Hz - 20 kHz
Impedance
32 Ohm
Original Colour by Producer
Black
Material
Construction Method
Semi-open
Connectors
Type-A Connector
Jack STEREO 3,5 mm Male